Homeopatska dijagnoza ili SLIKA HOMEOPATSKOG LEKA je prepoznavanje homeopatskog sindroma koji je sastavljen od aktuelnih simptoma na fizičkom, emotivnom i mentalnom telu ljudskog bića. Ona ukazuje na širok spektar poremećaja koji su indikacija za primenu određenog leka.
Poremećaji i fizičkog i emotivnog i mentalnog tela imaju svoju hijerarhiju u skladu sa energetskim statusom organizma i nasleđem. Organizam ima pravila reagovanja na stres i, s obzirom na konstituciju, može razviti jedan homeopatski sindrom koji se vremenom produbljuje ili može razviti sliku preklopljenih homeopatskih sindrima koji imaju bolju prognozu. U prvom slučaju se adekvatnim ponavljanjem jednog homeopatskog leka u menjanjem njegove potencije leče poremećaji na svim nivoima, dok je u drugom slučaju neophodna sukcesivna primena različitih homeopatskih lekova.
Hijerarhija patoloških poremećaja na sva tri nivoa ljudskog bića
*G.Vithoulkas, The Science of Homeopathy
Akutna slika homeopatskog leka obuhvata najčešće nekoliko veoma naglašenih simptoma sa tipičnim modalitetima uz karakteristično opšte stanje organizma.
Hronična slika homeopatskog leka obuhvata:
- aktuelnu medicinsku dijagnozu (jednu ili više) postavljenu isključivo od strane kompetentnog specijaliste
- sve simptome, bez obzira na to da li pripadaju sistemu koji je dominantno pogođen bolešću ili ne, i bez obzira na to da lI su izraz određene bolesti ili se ne može dijagnostičkim metodama konvencionalne medicine otkriti konkretna bolest, kao i njihove modalitete koji mogu biti:
- specifični (vezani za svaki određeni simptom: pogoršanje ili poboljšanje simptoma (glavobolje, na primer, u odnosu na doba dana, temperaturu, atmosferske prilike, položaj tela, svetlost, zvukove, dodir, pokret…)
- generalni (vezani za osećaj pojačane energije ili umora, kao i generalno poboljšanje, ili pogoršanje stanja u odnosu na doba dana, temperaturu, atmosferske prilike, položaj tela, svetlost, zvukove, dodir, pokret …)
- reakcije na vakcinaciju (kod dece ukazuju na stepen poremećenosti funkcije imunog sistema)
- hronološki sva bolesna stanja od detinjstva i način njihovog lečenja
- specifičnosti vezane za spavanje i san (vreme uspavljivanja i buđenja, položaji za vreme spavanja, snovi, noćne more…)
- odnos prema hrani i piću (posebne, jako izražene želje, averzije, nepodnošenje određene hrane, količina vode koja se unese u toku dana…)
- specifičnosti vezane za menstruaciju i ovulaciju kod žena
- stanje mentalnih funkcija – koncentracije, pamćenja, dominantnih misli, fiksiranih ideja, sumanutih ideja…
- stanje emotivnog sistema – strahovi, fobije, tuga, bezvoljnost, nostalgija ….
- opterećenost nasleđem